Ośrodek Oparcia Społecznego działający pod patronatem Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi powstał w listopadzie 1993 r. jako jedna z pierwszych w kraju instytucji tego typu przewidzianych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.
Celem działalności Ośrodka jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej oraz przystosowanie do samodzielnego życia w środowisku osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez prowadzenie rehabilitacji i stwarzanie oparcia społecznego.
Ośrodek stanowi ważne miejsce uzyskiwania wsparcia, wychodzenia z izolacji i odbudowywania więzi dla osób chorych psychicznie.
W Ośrodku prowadzone są zajęcia profilaktyczno-rehabilitacyjne, a w szczególności różne formy terapii grupowej. Z uczestnikami mającymi większe trudności w adaptacji społecznej lub problemy zdrowotne prowadzona jest terapia indywidualna.
Program Ośrodka realizowany jest poprzez wykwalifikowany zespół terapeutyczny mający doświadczenie w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Ośrodek cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku osób dotkniętych problemem zaburzeń psychicznych.
Ośrodek stał się placówką ,,bezpiecznego pobytu”, gdzie osoby z zaburzeniami psychicznymi znajdują zrozumienie i tolerancję dla swojej ,,inności”.
Oferta ośrodka
Uczestnicy Ośrodka kierowani są przez poradnie zdrowia psychicznego, szpitale, zespoły opieki środowiskowej, instytucje pomocy społecznej,
a także zgłaszają się sami. Przyjęcie kandydata do Ośrodka odbywa się po rozmowie kwalifikacyjnej.
Swoją działalność Ośrodek oferuje przede wszystkim mieszkańcom Warszawy i okolic.
W skład oferty Ośrodka wchodzą:
- grupa wsparcia
– zajęcia integracyjne
– klub dyskusyjny
– treningi umięjętności społecznych oraz życiowych
– psychoedukacja
– poradnictwo psychologiczne
– poradnictwo w zakresie pomocy socjalno - prawnej
– arteterapię
– wyjscia do teatrów i muzeów
– spotkania z poezją
– klub filmowy
– spotkania z ciekawymi ludźmi
W Ośrodku można też spędzić czas w gronie przyjaciół z podobnymi problemami prowadząc ciekawe rozmowy przy kawie i herbacie. Dużą popularnością cieszą się gry planszowe, karciane, szachy i ping – pong. Tradycją stało się już wspólne obchodzenie imienin i świąt oraz organizowanie wspólnych zabaw.Wielu uczestników odnalazło w sobie uzdolnienia plastyczne, aktorskie i literackie. Nasi twórcy w trakcie spotkań integracyjnych prezentują swoje prace kolegom z klubu. Nasza grupa teatralna prezentowała swoją twórczość w warszawskich szpitalach, Sochaczewie, Krakowie oraz w wielu innych miejscach.