W zakresie opodatkowania zarobków osób fizycznych stosowane są następujące formularze deklaracji rocznych PIT: PIT-39, PIT-38, PIT-36L, PIT-28, PIT-37, PIT-36.
Najczęściej sporządzaną deklaracją jest PIT-37
Generalną zasadą jest, że deklarację Pit 37 przekazują do Urzędu Skarbowego osoby, za których zaliczki na podatek przekazuje pracodawca. W przypadku, gdy podatnik nie będzie korzystał w danym roku z ulg podatkowych i nie ma innych przychodów, może zlecić pracodawcy sporządzenie deklaracji PIT-40 zamiast PIT-37. Deklarację Pit 37 można wysyłać elektronicznie przez e-Deklaracje, najlepiej z zastosowaniem darmowego programu Taxmachine PITy 2024.
Deklarację PIT-37 sporządzamy więc, gdy uzyskaliśmy dochody:
- poprzez płatnika,
- wyłącznie w Polsce,
- opodatkowane z użyciem skali podatkowej, głównie zarobki:
- ze stypendiów
- z praw autorskich i innych praw majątkowych
- pracy nakładczej, ze stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy), stosunku służbowego
- ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Pracy (np. zasiłku dla bezrobotnych)
- z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia)
- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłek chorobowy), świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych, z rent lub emerytur krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych)
Zeznania PIT-37 nie rozliczają podatnicy, którzy:
- prowadzili własny biznes lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach standardowych przy użyciu skali skarbowej,
- zobowiązani są dodać do otrzymanych dochodów dochody małoletnich dzieci,
- obniżają dochody o straty z lat ubiegłych.
jako, że w tych przypadkach, podatnik ma obowiązek przekazać zeznanie na druku PIT-36, który również obejmuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej, uzyskane bez pośrednictwa płatnika (pracodawcy).
Gdy nie spełniamy wyżej podanych warunków, np. w roku podatkowym uzyskaliśmy dochody z zagranicy lub prowadziliśmy działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane skalą podatkową, otrzymaliśmy dochody z najmu, musimy doliczyć do uzyskanych dochodów dochody małoletnich dzieci (wykazywane w załączniku PIT/M), wówczas wypełniamy deklarację PIT-36.
Ulgowe sposoby opodatkowania
Przygotowując PIT-37 wybrać możemy ulgowe sposoby opodatkowania, mianowicie PIT 37 może być rozliczany jako rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko lub jako wspólnie zeznanie małżonków (rozliczenie małżeńskie). Ulgowe sposoby opodatkowania z reguły pomagają zaoszczędzić znaczne kwoty podatku.
Kreator PIT w programie TaxMachine PITy 2023/2024
W programie PITy 2023/2024 PIT 37 najłatwiej rozliczysz korzystając z kreatora PIT, przepisujesz wtedy odpowiednie kwoty z dokumentów otrzymanych od płatnika i program tworzy gotową deklarację Pit-37.
Termin złożenia deklaracji PIT-37
Ostateczny termin wysyłki deklaracji Pit-37 to 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, przy czym o ile dzień ten wypada w dniu ustawowo wolnym od pracy to termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy po tym dniu.
Poniżej widać formularz PIT sporządzony w programie PITy 2023. Aplikacja ta jest bardzo wygodna, poza tym jest całkiem bezpłatna w każdych zastosowaniach, także komercyjnych.