TaxMachine 2

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR), Ryczałt ewidencjonowany, VAT, Jednolity Plik Kontrolny (w tym wysyłka JPK VAT z podpisem elektronicznym i Profilem Zaufanym, scalanie, import i weryfikacja JPK), e-Deklaracje, faktury, listy płac, środki trwałe, zaliczki na podatek dochodowy i ryczałt, wiele aktywnych formularzy, deklaracji i innych dokumentów podatkowych.
Możliwa jest praca wielostanowiskowa i zdalna. Za darmo także w biurach rachunkowych czy kancelariach podatkowych.

Więcej na temat programu Pobieram darmowy program księgowy

Tworzenie i wysyłanie plików JPK w TaxMachine

Obsługiwane pliki JPK

Program księgowy TaxMachine obsługuje generowanie, wysyłkę, import i scalanie plików JPK. Obsługiwane są następujące pliki JPK:

  • JPK VAT w wersji 1 i 2 (stosowana od stycznia 2024),
  • JPK FA w wersji 1,
  • JPK EWP (ryczałt) w wersji 1,
  • JPK PKPIR w wersji 1 i 2 (stosowana od stycznia 2024).

Co jest potrzebne do wysyłki JPK VAT?

Na ten moment niezbędnym wyposażeniem jest podpis cyfrowy (certyfikat) wystawiony przez Centrum Certyfikacji. W przyszłości prawdopodobnie Ministerstwo Finansów pozwoli osobom fizycznym podpisywać pliki JPK danymi autoryzacyjnymi, tak jak to ma miejsce dla zeznań rocznych PIT i popularnych deklaracji VAT. Jednak spółki i inne podmioty nie będące osobami fizycznymi będą musiały nabyć podpis elektroniczny.

Tworzenie JPK VAT na podstawie zapisów w ewidencji księgowej

Utworzymy nowy plik JPK_VAT na podstawie zapisów w ewidencji księgowej:


Pierwsze co robimy to przechodzimy do dokumentów firmy i klikamy Dodaj:


Następnie z listy dostępnych dokumentów wybieramy JPK VAT(1) i klikamy Wybierz:


Pojawi się nowe okno pustego dokumentu JPK VAT, wybieramy miesiąc i rok i klikamy Generuj:


Dokument po wygenerowaniu jest gotowy do wysyłki, w tym celu klikamy Wyślij e-Dokument:


W oknie wysyłki e-Dokumentu JPK wybieramy certyfikat (JPK na ten moment można wysyłać tylko z podpisem elektronicznym), wpisujemy PIN i klikamy Podpisz i wyślij. Po kilku sekundach otrzymamy kod statusu wysyłki 120, co oznacza, że dokument jest w trakcie przetwarzania i musimy poczekać na jego przetworzenie przez system Ministerstwa Finansów. Naciskamy przycisk Wyjdź i zapisujemy dokument JPK klikając Zapisz i zamknij.


Po trzech godzinach powinno już być dostępne Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dokumentu. Aby je odebrać otwieramy zapisany plik JPK VAT i klikamy przycisk Poświadczenie odbioru:


Jeżeli UPO jest już dostępne to pojawi się na ekranie jako osobny dokument. Poświadczenie można wydrukować, ale nie jest to konieczne bowiem jest ono zapisywane w bazie danych razem z plikiem JPK i jest zawsze dostępne do podglądu czy wydruku. Jeżeli dokument UPO nie jest jeszcze dostępny ze względu na nie ukończone przetwarzanie przez system Ministerstwa Finansów to na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat.


Aktualny stan przetwarzania dokumentu JPK można też sprawdzić klikając ponownie przycisk Wyślij e-Dokument, pojawi się okno wysyłki ze wszystkimi szczegółami dokumentu. Poniżej widać dokument już potwierdzony ze statusem 200.

Słowa kluczowe

jpk, jpk fa, jpk ewp, jednolity plik kontrolny, jpk vat, jpk pkpir, plik jpk

© 2023, 2023 - Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi